Equestria Times 3/2016 (12)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
20.09.2016
Liczba stron
118
Łączna liczba wyrazów
44 646
Autorzy okładki
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Wstępniak

Dolar84 Macter4

Wstępniak

2

Fallout Equestria: Old Vaquero

Kiedy myślimy o fanfikach z uniwersum Fallout: Equestria, to naturalnie jako pierwsza wpada do głowy tzw. Wielka Piątka (Oryginał, „Project Horizons”, „Murky Number Seven”, „Heroes”, „Pink Eyes”). Dopiero później ewentualnie zwraca się uwagę na inne tytuły, które zwykle łączy jedna cecha – są długie, dłuższe i niemożliwie długie. Tak jakoś się zdarzyło, iż autorzy opowiadań osadzonych w tym świecie starają się raczyć czytelników gargantuicznymi porcjami tekstu wypełnionego mnogością opisów, dialogów, bohaterów, wątków pobocznych, wątków pobocznych od wątków pobocznych i tak dalej. Nie da się ukryć, iż do ich lektury, nawet jeżeli napisane są na najwyższym poziomie, potrzeba nielichej wytrwałości. Czy oznacza to jednak, iż nie da się złapać czegoś krótszego? Nie mam tu oczywiście na myśli żadnego z bardzo wielu zarzuconych projektów, ale raczej jakiegoś dobrego oneshota. W tej recenzji postaram się przybliżyć Wam choć trochę właśnie taką perełkę.

Dolar84

Recenzja fanfika

5

Stallions of Harmony – Longest Night

Przerwijcie mi, jeśli już to znacie – młody kucyk, blisko związany z księżniczką Celestią, acz pozbawiony jakichkolwiek szczerych przyjaciół i nieuznający przyjaźni za rzecz wartą uwagi, zostaje wysłany do Ponyville, by nadzorować przygotowania do wielkiego święta, poznaje tam nowych znajomych, przy ich pomocy staje do walki z prastarym wrogiem Celestii… Hm? Coś wam się kojarzy? No dobrze, ostatni szczegół – tym kucem jest książę Blueblood.

Ghatorr

Recenzja fanfika

6

A Great Endeavor

Pozwolę sobie powtórzyć i nieco rozwinąć tekst z okładki – czy da się dobrze połączyć Drugą Wojnę Światową i MLP? Jak najbardziej – i recenzowane tu opowiadanie jest na to dowodem!

Dolar84

Recenzja fanfika

8

The Friendship Virus

Luźno nawiązujący do uniwersum TCB „The Friendship Virus” polskiemu czytelnikowi może kojarzyć się również z „Seksmisją” – w obydwu dziełach mamy do czynienia z niechęcią do płci męskiej, tylko o ile w polskiej komedii ta niechęć jest cechą bohaterek filmu, o tyle w tym fanfiku mamy najwyraźniej do czynienia z niechęcią samej autorki. Fanfik jest szczególny także pod paroma innymi względami.

Falconek

Recenzja fanfika

10

Gilded Sister

Ciężko chory człowiek trafia do Equestrii, zmienia się w kucyka i zaczyna wieść rajskie życie… banał? Może, ale nawet z tak mocno zużytego konceptu może wyjść interesujący kawałek opowiadania.

Ghatorr

Recenzja fanfika

12

Kwiat Paproci

Seria „pogańskich” fanfików autorstwa Cahan, do której przynależy „Kwiat Paproci” jest moim zdaniem niedoceniona – a szkoda. Dotyka ona tematów rzadko podejmowanych w fanfikach: znajdziemy w niej nawiązania do dawnych tradycji ludowych i rozważania o wartości tych tradycji, sensie ich podtrzymywania, czy nawet o tym, jak nadać znaczenie życiu. Krótko mówiąc, odrobina filozofii oraz klimat przedwiecznych obrzędów i tajemnic.

Falconek

Recenzja fanfika

13

Wywiad z Chatoyance

Chatoyance, jako autorka fików powiązanych z Biurami Adaptacyjnymi, niemalże zmonopolizowała ten podgatunek opowiadań, przy okazji zbierając wokół siebie grupę wiernych fanów i antyfanów. TCB, kontrowersje, opowiadania, gry komputerowe… Tylko u nas!

Ghatorr

Wywiad z twórcą

14

Idzie (językowy) rak, nieborak

W mojej karierze korektora-amatora widziałem już wiele różnych błędów popełnianych przez pisarzy i „szeregowych” bronies. Niektóre były zabawne, inne nieco mniej, zaś nieliczne były tak rakogenne, że minister środowiska powinien przyznać ich autorom nagrodę za zwiększenie populacji skorupiaków w Polsce.

Gandzia

Poradnik

20

Wrogu mój, co wykrzywiasz usta

Czyli słów kilka na temat czarnych charakterów. Zanim jednak zacznę, chcę wspomnieć, że we wszystkim, co mówię, oczywiście mam rację. Bo nie liczą się gusta oraz zwykła odmienność zdań… Prawda?

Zodiak

Dodatek

22

Wywiad z Jetto

Szanowni Czytelnicy, dziś przedstawiam Wam Jetto – autora „Stallions of harmony”, ciekawego fanfika opowiadającego historię, w której Elementy Harmonii związane są nie z serialowym Mane 6, ale z całkiem innymi kucykami.

Ghatorr

Wywiad z twórcą

24

Morały w My Little Pony: Friendship is Magic. Czyli bajka a życie

Witajcie, moje małe kucyki! Skoro czytacie ten fanzin i uznaliście za stosowne zerknąć do tego artykułu, to prawdopodobnie oglądacie bądź oglądaliście kreskówkę o pastelowych taboretach. Pamiętacie też zapewne, że w starszych sezonach serialu na końcu odcinka pojawiał się morał, ewentualnie był on wpleciony w fabułę. Wielu fanów pokochało MLP między innymi właśnie za to, niektórzy wręcz uważali, że dzięki bajce dla małych dziewczynek wyciągnęli ważne życiowe nauki. No cóż, strach się bać, bo jeśli dorosły osobnik potrzebuje animacji przeznaczonej dla dzieci, aby nauczyć się czegoś o przyjaźni, to znaczy, że coś poszło bardzo nie tak. Wszystkie listy do Celestii czy inne wpisy do pamiętnika to oczywiste prawdy i banały, które każdy człowiek powinien poznać w dzieciństwie. Ogółem Hasbro zrobiło to w bardzo fajny sposób i gdybym posiadała potomstwo, to chętnie puściłabym mu tęczowe osiołki. No, ale jest coś jeszcze i właśnie o tym będzie traktować ten tekst. Odkryłam bowiem, że pod warstwą radości, szczęścia, miłości i lukru oraz oczywistego przekazu kryją się smutne, życiowe prawdy.

Cahan

Analiza MLP

26

Tytuł? W sensie magister?

Na co ludzie najczęściej zwracają uwagę w pierwszej kolejności, sięgając po film, grę, książkę, artykuł w internecie? Na tytuł, oczywiście. Rzecz jasna logicznym jest kierowanie się opinią ludzi, którzy mieli styczność z danym dziełem. Ale pierwszym, co przykuwa uwagę, jest… TYTUŁ! Jest to dość oczywista prawda, jednak mało ludzi zastanawia się nad nazwą, kiedy już zagłębią się w tematykę. Nie mówiąc już o nazewnictwie rozdziałów!

Zodiak

Poradnik

31

Piąta rocznica MLPPolska

Pięć lat to spory szmat czasu w normalnym życiu. W Internecie, gdzie panują krótkotrwałe mody, to wręcz wieczność, więc 5 lat istnienia forum o kucykach to spore wydarzenie.

Dolar84

O fandomie

33

Celestio, gdzie ja jestem? Czyli fandom i kuce w czasie

Do fandomu dołączyłam latem 2013 roku, a same kuce poznałam ledwie parę miesięcy wcześniej. Jako miłośniczka książek, której zawsze brakowało w domu książek, łatwo weszłam w świat fanfików. Po przeczytaniu paru popularnych tytułów uznałam, że ja też chcę tworzyć. Stwierdziłam, że napiszę dzieło godne George’a Martina i Andrzeja Sapkowskiego. Oczywiście się przeliczyłam, tym panom mogę tylko buty lizać, wciąż warsztatowo posiadam wiele braków, nad którymi intensywnie pracuję. No, ale mimo wszystko trzy lata temu zaczęłam pisać powieść. Wtedy ciężko mi było obrać kierunek, w którym miałam to rozwijać, a opierałam się na paru pomysłach. Czas płynął, a ja pisałam coraz lepiej i coraz silniej wkręcałam się w fandom. A opowiadanie? Wciąż się pisze i rozrosło się do całego fanfikwersum.

Cahan

O fandomie

37

Przegląd muzyczny

Witajcie, drodzy czytelnicy, po bardzo długiej przerwie, w przeglądzie muzycznym! Tu wasza jedyna w swoim rodzaju „specjalna jednostka specjalna” do spraw muzyki fandomowej.

Kingofhills

Twórczość fanowska

40

Recenzja Obrazków: Skajusblog

Witam w moim artykule. Zrecenzuję dzisiaj obrazki zamieszczone na stronie „50 Shades of Skay”, będącej elementem bloga opisującego życie typowego studenta medycyny, który w czasie wolnym od nauki i praktyk gra na saksofonie.

Emulfi

Rysunki

44

Redakcyjna ocena odcinków

Wiele wody upłynęło od czasu ostatniego numeru, ale przez ten czas wyemitowano też wiele odcinków. Redakcja „Equestria Times” je śledziła i spisała, co o nich myśli.

Dolar84 Cahan Macter4 Gandzia Falconek Gray Picture

Recenzja MLP

48

Zgryźliwego Tetryka wykopaliska na YouTube. Część 4

Raz jeszcze ruszamy z łopatą, by wykopać z mroków przeszłości bardziej i mniej znane fandomowe przeboje audiowizualne.

Dolar84

Muzyka

61

Relacja z Ponycogressu

Pony Congress 2016 miał być pierwszą prawdziwie międzynarodową imprezą w Polsce. Subiektywnym okiem postaram/y się odpowiedzieć, czy cel został osiągnięty.

Macter4

Relacja z wydarzenia

64

Relacja z Middle Equestrian Convention

Trójmiato, Warszawa i Kraków w myśl „frontem do bronego” zorganizowali konwent w stolicy. Redaktorzy Equestria Times też tam byli i się bawili, a co widzieli, opisali.

Verlax Cahan Macter4 Falconek

Relacja z wydarzenia

66

Relacja z GalaConu

GalaCon, aktualnie największy kucykowy konwent w Europie, doczekał się kolejnej, piątej już edycji, która tradycyjnie odbyła się na przełomie lipca i sierpnia w Ludwigsburgu. Jako że byłem tam, chciałem podzielić się moimi doświadczeniami i odczuciami na temat niemieckiej imprezy.

Wonsz

Relacja z wydarzenia

73

Galacon 2016. BackStage

Howdy ludziska! Z tej strony _TK_. W tym roku też mam dla Was małą relacje z obecnie najwiekszego konwentu w Europie. A mowa tu o GalaCon 2016.

_TK_

Relacja z wydarzenia

81

Relacja z III Twilightmeeta

O tym, co może pójść nie tak podczas przygotowania meeta oraz jak go uratować, można spytać się Szóstego albo Spidiego, Skradacza i Wlocza. Ale jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak zmienić to w jeden z najlepszych meetów, to z pytaniami tylko do Mk, czyli organizatora Twilightmeeta.

Macter4

Relacja z wydarzenia

85

Hejty lecom!

Cahan

Dodatek

88

CMC zdobywają znaczki. Kolarstwo górskie

Lato już niemal za nami, ale polski wrzesień wciąż rozpieszcza nas piękną pogodą i warto te ostatnie ciepłe, bezchmurne dni wykorzystać. Co więc można robić, aby ruszyć się z domu, ciekawie spędzić czas i być może nauczyć się czegoś nowego? W niniejszym odcinku cyklu „CMC zdobywają znaczki” chciałbym polecić Wam kolarstwo górskie. Sport ten od kilku lat zdobywa coraz większą popularność i nie bez powodu. Rower sam w sobie jest pojazdem bardzo wszechstronnym: Umożliwia pokonywanie dystansów większych niż na piechotę po szlakach niedostępnych dla samochodów. Natomiast zabranie roweru w góry dodaje do tej mieszanki sporą garść emocji i niezapomnianych wrażeń. Do tego jest to hobby przystępne i względnie niedrogie; z jednej strony o niskim progu wejścia (potrzebna jest jedynie podstawowa sprawność fizyczna), a z drugiej zapewniające nieograniczoną ilość coraz ambitniejszych wyzwań. Jeśli więc Czytelniku lubisz góry, wysiłek fizyczny i mocne wrażenia, to bardzo prawdopodobne, że jest to sport idealny dla Ciebie.

Falconek

Dodatek

89

Zgryźliwy Tetryk Poleca: Przegląd Gier Przedpotopowych. Część 12

Przyznam szczerze, iż tym razem zabrakło mi pomysłu na krótką a chwytliwą wejściówkę, więc nie zawracając sobie nią głowy, od razu przejdę do opisu kolejnych reliktów.

Dolar84

Recenzja gry

94

Kończ waść, wstydu oszczędź!

To miała być recenzja kolejnej części cyklu Oka Jelenia – „Sowiego Zwierciadła” autorstwa Andrzeja Pilipiuka, wydanego przez Fabrykę Słów. Ale nie będzie, ponieważ ten paskudny rak na współczesnym pisarstwie jest tak powszechny, że równie dobrze mogę się odnieść do problemu jako całości.

Verlax

Dodatek

96

Gandzia Gra w „Warcrafta III”

Witam w pierwszym (i, miejmy nadzieję, nie ostatnim) artykule z nowej serii, w której mam zamiar przedstawiać stare, niekiedy już zapomniane gry. W przeciwieństwie jednak do mojego redakcyjnego kolegi Dolara, będę opisywał tytuły, których nie musicie szukać w muzeach archeologicznych. Na pierwszy ogień wybrałem pozycję, w którą okazyjnie gram do dziś.

Gandzia

Recenzja gry

98

Recenzja pierwszych 3 sezonów RWBY

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co może wyjść z połączenia serii o Harrym Potterze oraz „Girls und Panzer”, to odpowiedzią na wasze pytanie jest właśnie „RWBY”.

aTOM

Film

100

Oldtown Festival 2016 – Relacja

Czy wiecie, kiedy możemy powiedzieć o imprezie, że była świetna, wspaniała, najlepsza, na jakiej kiedykolwiek byliśmy? Że absolutnie nam się podobała, że na pewno wrócimy za rok i że niczego (no, prawie) nie żałujemy ? Ja wiem.

Kingofhills

Relacja z wydarzenia

102

Mały bestiariusz słowiański: Południca

Południca jest jednym z najbardziej rozpoznawanych potworów słowiańskiej mitologii. Mimo upływu lat, pamięć o tym demonie nie zamarła, o czym świadczyć mogą liczne nawiązania w książkach czy grach. W pierwszym „Małym bestiariuszu słowiańskim” postaram się trochę przybliżyć wizerunek południcy.

Gray Picture

Dodatek

106

Kondycja świata gier

Jest godzina 2:30 w nocy, w niewielkim pokoju, rozświetlonym jedynie blaskiem ekranu komputera siedzi on – gracz. Wpatruje się uważnie w pasek postępu instalacji kolejnej wersji sterownika, licząc, że tym razem producent nie spierdzielił sprawy i wymarzona gra, na którą odkładał przez ostatnie tygodnie, wreszcie osiągnie 1080p 60 FPS. Pół godziny później wszystko staje się jasne. Gracz poddaje się i idzie spać. Jutro jest nowy dzień. Fora są pełne różnych solucji. Na pewno da się to ogarnąć…

Darques

Dodatek

108

MLP: FiM: Bez magii. Część 9-10

Bad Faerie Souls Tornado

Komiks

112