Equestria Times 01/2022 (51)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
10.01.2022
Liczba stron
53
Łączna liczba wyrazów
18 048
Autorzy okładki
KogotsuchiDark
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Witajcie, Misiaczki!

Wstępniak numeru 01/2022 (51)

Lailyren

Wstępniak

2

ET News

Wydarzenia od listopada 2021 do stycznia 2022

redakcja Equestria Times

Aktualności

4

Matrix Zmartwychwstania. Przyczajony sequel, (nie)ukryty komentarz

Recenzja filmu „Matrix Zmartwychwstania”

Gdy w 1999 roku na ekrany kin wszedł „Matrix“ w reżyserii (wtedy jeszcze braci) Wachowskich, z miejsca zmienił postrzeganie kina akcji, któremu wciąż ciążyły sztampy ostatniej dekady. Doczekawszy się dwóch sequeli, antologii krótkometrażówek i kilku gier stał się uniwersum o dość specyficznej reputacji.

Hefajstos

Film

6

Gogol

Recenzja serialu „Gogol”

Zapewne sporej części z Was mówi coś imię i nazwisko Nikołaj Gogol. Zapewne kojarzycie jego utwory „Rewizor“ czy „Ożenek“ z listy lektur szkolnych. Ale zapewne nie znacie pozostałej części twórczości rosyjskiego pisarza oraz jak bardzo obrazoburczym i niesztampowym był on człowiekiem.

Solaris

Film

9

Centaurworld. Tęcza emocji i śmieszne dziecko dwóch piłek

Recenzja serialu „Świat centaurów”

Wojna. Wojna nigdy się zmienia. A może jednak? Przekonuje się o tym bojowy koń o imieniu Koń (rżałem ze śmiechu), gdy w wyniku pewnego zdarzenia trafia do Krainy Centaurów. Absurd przybiera tam formę rzeczywistą, ukrywając szeroką gamę emocji pod tęczową skórką.

Ghatorr Hefajstos Lailyren

Film

12

Mushoku Tensei. Druga szansa dla hikikomori

Recenzja anime „Mushoku Tensei”

Czasem w życiu człowieka nie układa się zbyt dobrze. Jedna nagła decyzja, która wydawała się świetnym rozwiązaniem potrafi przynieść lawinę negatywnych konsekwencji. To może doprowadzić nawet do rezygnacji z udzielania się w społeczeństwie i zamknięcia się w sobie. Na szczęście w animowanym uniwersum istnieją isekaie. Dar od losu, który poprzez przeniesienie do innego świata, daje drugą szansę na spożytkowanie życia, zachowując cały bagaż dotychczasowych doświadczeń. Tylko czy to na pewno takie kolorowe i wygodne, jakby się mogło wydawać?

Lailyren

Film

16

Metroid Dread. Zgrona na planecie ZDR

Recenzja gry „Metroid Dread”

Kiedy podczas czerwcowego Nintendo Directu widzowie ujrzeli znajomą zbroję Samus, wszyscy spodziewali się, że wreszcie dojdzie do ogłoszenia premiery “Metroid Prime 4”, od jakiegoś czasu tkwiącego w deweloperskim piekle. Big N jednakże udało się naprawdę zaskoczyć fanów, zapowiadając niespodziewanie inną grę z serii, która jednak także przez bardzo długi okres tkwiła w produkcji. Czy niespodzianka się udała i warto było czekać?

Cold

Recenzja gry

20

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Recenzja gry „Pathfinder: Wrath of the Righteous”

Gdy opuszczałem względnie bezpieczne i spokojne okolice Ukradzionych Ziem w Pathfinder: Kingmaker byłem całkiem usatysfakcjonowany. Porządny RPG, z przyjemnymi wyborami fabularnymi, ciekawym światem, kilkoma interesującymi mechanikami i wiaderkiem bugów dla smaku. Nie miałem wtedy jeszcze pojęcia, że twórcy, studio Owlcat, dopiero się z tą grą rozpędzało i że swoje nabyte przy produkcji doświadczenie przekują w… KRUCJATĘ.

Ghatorr Malvagio

Recenzja gry

22

Grillbar Galaktyka. Kosmiczne rewolucje Mai Lidii Kossakowskiej

Recenzja powieści „Grillbar Galaktyka”

Obecnie, włączając telewizor, co i rusz można natknąć się na legion programów o gotowaniu. Niektóre są zabawne, inne żenujące, trafiają się też inspirujące, jak również apetyczne oraz wprost przeciwnie – ohydne. A czy wśród książek można spotkać coś o podobnej tematyce? Ależ oczywiście, a świetny tego przykład stworzyła Maja Lidia Kossakowska w swojej powieści “Grillbar Galaktyka”.

Dolar84

Recenzja książki

26

Z recenzją wśród fanfików. „Sercem będę przy Tobie” autorstwa Midday Shine

Recenzja fanfika „Sercem będę przy Tobie”

Często słyszy się, iż opowiadania obyczajowe lub tak zwane “romansidła” są nudne i szkoda na nie czasu. Recenzowany tu fanfik zadaje kłam tym twierdzeniom i pokazuje, że czasami nie trzeba strzelanin, akcji i wybuchów, żeby stworzyć coś naprawdę przyjemnego w lekturze.

Dolar84

Recenzja fanfika

29

Kuźnia Retro: Heroes of Might and Magic. Żelazną pięścią bohater po mapie...

Recenzja gry „Heroes of Might and Magic”

Są takie tytuły, które zna niemal każdy gracz. Serie, które znacząco wpłynęły na branżę i reprezentowany przez siebie gatunek, tworząc pewne wytyczne stosowane do dziś. Nie inaczej jest w przypadku gry omawianej w ramach kolejnej części naszego cyklu, która w połowie lat dziewięćdziesiątych dokonała przewrotu w strategiach turowych.

Hefajstos

Recenzja gry

34

Disciples II: Mroczne proroctwo. Wyzwanie rzucone hegemonowi

Recenzja gry „Disciples II: Mroczne proroctwo”

Hej wszystkim! Jako że płynięcie pod prąd uważane jest za cool, postanowiłem zabrać was dzisiaj na krótki wypad do krainy Nevendaar, znanej z serii gier „Disciples”. Skupię się tutaj na drugiej części, ponieważ gdy wszyscy dookoła mówią o „Hirołsach”, to nie mogło zabraknąć choćby wzmianki o tytule, który przez pewien czas uważany był za ich największego konkurenta, prawda? Czy i tutaj przyjdzie nam zmierzyć się z syndromem jeszcze jednej tury? Przekonajmy się!

Malvagio

Recenzja gry

36

Europa Universalis IV: Anbennar

Recenzja moda do gry „Anbennar”

Gry strategiczne Paradoxu mają jedną, sporą wadę - opierają się o świat rzeczywisty, co w oczywisty sposób je ogranicza. Bez troski o takie rzeczy jak „historyczność” czy „minimum realizmu” straciłyby swój powab, jednak prędzej czy później kolejne dziwne scenariusze w „Hearts of Iron” czy „Crusader Kings” zaczynają tracić smak. Tu jednak na odsiecz przychodzą fani i ich fantazja, pozwalająca wprowadzić nieco szaleństwa na Ziemię - lub nawet poza nią.

Ghatorr

Recenzja gry

40

Wojny bohaterów. Mój HoMM jest lepszy niż Twój

Porównanie gier z serii „Heroes of Might and Magic”

Dwie dekady. Dokładnie tyle dzieli od siebie pierwszą i siódmą odsłonę popularnego cyklu o Bohaterach Mocnych i Magicznych. Imponujący to wynik, zważywszy na upadłość pierwotnego dewelopera z USA, New World Computing, i przejęcie marki przez francuski Ubisoft. Od lat również trwa wojna w fan bazie – wojna o miano najlepszej odsłony.

Hefajstos

Recenzja gry

42

Dlaczego city buildery są najlepsze?

Omówienie gier z gatunku city builder

Istnieje rodzaj strategii, który nigdy nie zyskał wielkiej popularności – city buildery. Podczas gdy na początku lat 2000. „Starcraft” i „Warcraft 3” błyszczały wśród graczy, „SimCity 4” przechodziło prawie bez echa na scenie mainstreamowej. Kilka lat później nastąpiła zapaść strategii jako takich w świecie growym, po których ten gatunek miał się nigdy nie podnieść. Jednak od kilku lat, gdy „Starcraft 2” jest echem przeszłości, a „Warcraft 3 Reforged” jest babolem, o którym wszyscy na szczęście zapomnieli, city buildery przeżywają swój cichy renesans w małej, acz wiernej społeczności.

Black Scroll

Recenzja gry

46

Postanowienia noworoczne

Rozważania na temat sensowności postanowień noworocznych

Jest dopiero 10 stycznia, kiedy wychodzi ten piękny numer; nowy rok, nowy ja, jak to niektórzy mówią. Pewnie wiele z Was zrobiło postanowienia noworoczne, jednak zalecam, aby je porzucić. Nie jest to nihilistyczna rada, ale „i tak nie dacie rady” jest poparte naukowo. Wystarczy sobie zobaczyć dowolny filmik zagłębiający się w ten temat (chociażby z kanału Naukowego Bełkotu), by dowiedzieć się, jaki to bezsens.

Black Scroll

Poradnik

48

Z pamiętnika Mistrza Gry #3 – Nieznośna lepkość czego!?

Zabawne sytuacje w sesjach „Dungeons and Dragons”

Życie pisze najlepsze scenariusze. Nawet w przypadku już przygotowanych i oficjalnych scenariuszy dostajemy kolejną warstwę scenariusza. We need to write deeper, jakby powiedział Leo (gdyby jednak znalazło się miejsce na drzwiach).

Hefajstos

O fandomie

49

Co jest nie tak z fantasy dla nastolatek, czyli dorosła baba narzeka na książki, na które jest za stara

Recenzja książek z serii „Dwór cierni i róż” w kontekście gatunku young adult

Jako że byłam kiedyś nastolatką, która uważała się za oczytaną, a przez to nie taką jak inne dziewczyny, mam w domu całą biblioteczkę wstydu, zapełnioną od góry do dołu książkami young adult wątpliwej jakości. Ostatnio dałam się też namówić na przeczytanie powieści z tego rodzaju, ponieważ miała być tak bardzo zła. I z tego powodu pojawił się pomysł na ten artykuł, w którym chciałabym się podzielić swoimi przemyśleniami o książkach skierowanych dla nastolatek.

Gray Picture

Recenzja książki

50

Przepis na owocowe curry. Poczuj się jak trener pokemonów!

Przepis na owocowe curry

Czy kiedykolwiek gotując dla swoich pokemonów podczas campingu, dorzucając do przygotowywanego z miłością curry soczyste jabłko, pomyśleliście, że to mogłoby być ciekawe w smaku w rzeczywistości? A może po prostu lubicie słodko-ostre połączenia rozgrzewającego od wewnątrz jedzonka? Jeśli tak, to to owocowe curry, którego nauczyła mnie moja przyjaciółka, Kruszynka, powinno przypaść Wam do gustu!

Lailyren

Poradnik

52