Equestria Times 2/2016 (11)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
5.06.2016
Liczba stron
84
Łączna liczba wyrazów
25 357
Autorzy okładki
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Wstępniak

Dolar84 Macter4

Wstępniak

2

Wieści ze świata

redakcja Equestria Times

Aktualności

4

Princess Celestia Hates Tea

Wszyscy widzieliśmy, iż w serialu Księżniczka Celestia raczy się herbatą i wygląda jakby bardzo jej ten napój smakował. A co jeżeli to tylko gra pozorów?

Dolar84

Recenzja fanfika

6

Earth & Sky

Zazwyczaj z góry zakłada się, że sequele są gorsze od oryginału. Jednakże opowiadanie, którego recenzję mam zamiar wam przedstawić, jest jednym z wyjątków od tej reguły i to wcale nie dlatego, że jest ponad dziesięć razy dłuższe od pierwowzoru.

Poulsen

Recenzja fanfika

7

Great Big Sky

Czasami trafiają się takie opowiadanie, które czyta się przyjemnie, a mimo to trudno coś o nich napisać. Oto jedno z nich.

Dolar84

Recenzja fanfika

8

Zawód Diamentowy Pies

Nowa nadzieja fanfików? Imperium Gandzi kontratakuje? Powrót pisarza? Przebudzenie diamentowych psów? Wszystkie te określenia powinny pasować do “Zawodu Diamentowy Pies” – opowiadania poświęconego losom psiego najemnika w trakcie wielkiej, galaktycznej wojny między Nową Republiką Lunarną rządzoną przez Lunę a Imperium Solarnym pod władzą Celestii, w klimatach stanowczo przypominających sagę Gwiezdnych Wojen.

Ghatorr

Recenzja fanfika

9

Anonimowi Frontoholicy

Kolejny raz na łamach „Equestria Times” będę recenzować opowiadanie z cyklu Czterogodzinki. Kolejny raz mamy do czynienia z fanfikiem, w którym Ghatorr wyśmiewa się z pewnych klisz charakterystycznych dla uniwersum Biur Adaptacyjnych. I cóż, pozostaje mi tylko powiedzieć, że znowu zrobił to dobrze. Tekst bawi, szczególnie osoby obeznane z tematem, jednak nawet ci, którzy po raz pierwszy spotkają się z TCB powinni odnaleźć w tej historii dużo radości.

Cahan

Recenzja fanfika

10

Spadająca Gwiazda

W całej szerokiej ofercie fandomowej twórczości fanfikowej nieco zaniedbanym poletkiem są opowiadania w klimacie science fiction, a zwłaszcza temat eksploracji kosmosu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo i kanoniczne kucyki w niewielkim stopniu interesują się przestrzenią kosmiczną i koncepcja manualnego sterowania ciałami niebieskimi przez księżniczki skutecznie niszczy wszelkie plany podróży międzyplanetarnych. Dla mnie powieści sci-fi z lat ‘60 i ‘70, a więc z czasów powszechnego optymizmu co do podboju przestrzeni kosmicznej, to jedna z ulubionych rzeczy w literaturze, dlatego też z zainteresowaniem sięgnąłem po fanfika, który (być może nieświadomie) nawiązuje do takiego klimatu.

Falconek

Recenzja fanfika

11

Hail to the king

Kiedy Cadance i Shining są na skraju załamania nerwowego, kamienie okazują się stanowić prawdziwą władzę w Kryształowym Imperium, a Celestia przechodzi na dietę, to nowy, lepszy Sombra dopiero się rozkręca! Niestety, mniej więcej w tym samym momencie opowiadanie zostaje przerwane. Nagły koniec tekstu jest jak zderzenie się ze ścianą przy szybkiej jeździe samochodem – co prawda bolesne, ale przed chwilą przeżywało się jedne z najlepszych chwil swojego życia.

Ghatorr

Recenzja fanfika

12

Zgryźliwego Tetryka wykopaliska na YouTube. Część 3

Kolejny numer, kolejne wykopaliska. Tym razem niewielka porcja, no ale zawsze lepsze to niż nic.

Dolar84

Muzyka

13

Twórczość otoczona Barierą

Czy kiedykolwiek chciałeś napisać opowiadanie, w którym z niewiadomych powodów Equestria trafia na Ziemię, ludzie dostają możliwość zmiany w kucyki, a przyszłość obu gatunków ulega drastycznej zmianie? Jeśli tak, to gratuluję – trafiłeś na (prawdopodobnie) odpowiedni artykuł. Jeśli nie, to i tak możesz zostać i przeczytać – a nuż ci się zachce. Ewentualnie poczujesz się dogłębnie zniesmaczony samą ideą tego rodzaju opowiadań i będziesz wiedział, czego unikać w przyszłości.

Ghatorr

Twórczość fanowska

15

Grzechy TCB

Tępi, stereotypowi złoczyńcy przypominający parodię nazistów lub członków Ku Klux Klanu? Są. Kompletna wyższość moralna jednej ze stron, sięgająca Himalajów absurdu? Jest. Pogarda wyglądająca nieśmiało z każdego słowa? Jest. Zaskakujący homo-romans postaci, które poznały się dwa dni temu? O, to coś nowego…

Ghatorr

Twórczość fanowska

18

Głęboka Hiperanaliza Serialu. Tożsamość Królowej Chrysalis

Poczwarka jest jedną z ciekawszych postaci w całym MLP. Królowa podmieńców wyróżnia się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale i swoistą aurą tajemniczości. Nie wiadomo co robiła przed atakiem na Canterlot ani jak wygląda jej codzienne życie. Komiksów nie da się tu traktować jako źródła informacji, ponieważ wielokrotnie rozmijały się już z kanonem serialu. Choć wizja, według której podmieńce to zaczarowane komary, jest niewątpliwie zabawna, to jednak trzeba ją raczej odrzucić.

Cahan

Analiza MLP

21

Wywiad z Tostem

Często można zobaczyć, że w polskim fandomie artyści zagraniczni są bardziej znani i doceniani niż rodzimi, zazwyczaj niesłusznie. Cóż, drodzy bronies, cudze chwalicie, swego nie znacie. Czas najwyższy to zmienić, dlatego począwszy od tego numeru, będziemy publikować wywiady z pisarzami, rysownikami czy innymi zdolnymi ludźmi z naszego pięknego kraju. Zaczniemy od Tosta, który nie tylko jest autorem do niedawna najdłuższego polskiego fanfika, ale i wielu innych godnych uwagi dzieł.

Cahan Zodiak

Wywiad z twórcą

23

Co Mnie Wku**ia w Fandomie

Przed wami kolejne CMWwF (dawno nie było, wiem, że tęskniliście, hehe). Chciałbym w nim poruszyć jedną kwestię, której traktowanie przez fandom mnie zwyczajnie wku**ia. Jest nią niejaka Scootaloo.

Poulsen

O fandomie

27

Redakcyjna ocena odcinków

To już 6 sezon. Niewiarygodne, jak ten czas leci. Ale my nie zwalaniami i dostarczamy wam oceny kolejnych odcinków, dokonanych przez „kompetentnych” członków redakcji.

redakcja Equestria Times

Recenzja MLP

28

Śmierć autorytetom

W mediach często się słyszy o tym, że dzisiejsza młodzież nie uznaje autorytetów. Przedstawia się to jako zjawisko złe i niepożądane. To zabawne, zważywszy na to, że to właśnie w dobie globalizacji, powszechnym dostępie do telewizji, prasy, radia i Internetu doszukałabym się przyczyny takiego, a nie innego stanu rzeczy. Co więcej, wcale nie uważam tego za zmianę na gorsze.

Cahan

Dodatek

32

O pracy słów kilka

W numerze świątecznym pojawił się felieton Cygnusa „Polecam pracę. Każdemu”, po którym miałem trochę przemyśleń. Ale prawdziwy impuls do napisania tego felietonu pojawił się, gdy którejś dżdżystej nocy wracałem do domu, a w słuchawkach zagrało „Family Ways” od Forest Raina.

Macter4

Dodatek

33

Rozważania Zgryźliwego Tetryka. Zmiana postrzegania

Do takiego zatytułowania felietonu i ogólnego zajęcia się rzeczoną kwestią zainspirowało mnie ukończenie lektury pewnego opowiadania, do którego zabierałem się dobrych kilka lat. W swoim czasie rzeczony fanfik, znany jako „The Ballad of Echo, the Diamond Dog”, cieszył się niesamowitą popularnością. Do dzisiaj zresztą wiele osób z nostalgią wspomina przygody tego wrednego sierściucha.

Dolar84

Dodatek

34

Słowo o organizacji fandomu

Serial o kucykach zacząłem oglądać dzięki znajomym z pewnej gry komputerowej, co sprawiło, że przez długi czas nie miałem styczności z polskim fandomem, ani nawet świadomości jego istnienia. Kucyki były dla mnie głównie narzędziem do trollowania growych przeciwników, źrodłem zabawnych artów, no i autentycznie lubiłem serial.

Falconek

O fandomie

35

Na wojennej Ukrainie

Do tych, co nie mają o tym pojęcia, więc do 90% osób, które to czyta. Zacząłem w zeszłym roku studia na 1. roku medycyny we Lwowie. Jest to duże miasto na Ukrainie. No właśnie, Ukraina. Kraj, o którym było głośno jeszcze niedawno temu, a u większości Polaków raczej nie ma pochlebnej opinii dzięki pewnej grupie ludzi, która zrobiła to, co zrobiła. Ale nie mam zamiaru tu politykować i rozstrzygać sporów. Chciałem po prostu powiedzieć, jak to niewiele nas różni oraz jak to wygląda dla tych ludzi, u których jednak było zagrożenie wojny ogólnokrajowej.

M.C.

Dodatek

36

Zgryźliwy Tetryk Poleca: Przegląd Gier Przedpotopowych. Część 9

W istocie część 11, ale wystąpił błąd w "druku"

Po pewnej przerwie wywołanej lekkim zniechęcenie (oj, niewielu czyta tę serię, niewielu…) postanowiłem się zaprzeć i raz jeszcze przybliżyć kilka świetnych gier z przeszłości.

Dolar84

Recenzja gry

38

CMC Zdobywają Swoje Znaczki. Akwarystyka Słodkowodna

Rybki akwariowe to popularne zwierzęta domowe, jednak niewiele osób wie, jak w prawidłowy sposób o nie dbać. Często też są one uważane za nudnych pupili, ponieważ nie można się z nimi bawić i ogólnie nie są zbyt kontaktowe. Ja jednak uważam inaczej, a akwarystyką zajmuję się już od 12 lat. Podwodny świat jest bowiem na swój sposób fascynujący, choć oczywiście w inny sposób od psa czy kota. Już same ryby, choć nie mówią, to przejawiają wiele ciekawych zachowań, a przecież na tej gromadzie świat się nie kończy. W akwariach słodkowodnych trzyma się też krewetki, raki, ślimaki, przekopnice, żaby i traszki. Tworzenie aranżacji przy pomocy drewna, skał i roślin urosło już do rangi sztuki. Dlatego pozwólcie, że zabiorę was w podróż do świata rzek, jezior i strumieni.

Cahan

Dodatek

40

Recenzja „Batman vs Superman: Dawn of Justice”

Przez lata oglądania filmowych adaptacji komiksów mieliśmy wiele mniej lub bardziej udanych produkcji. Scenarzyści i reżyserzy nieraz pokazali, że potrafią nakręcić obraz, który spełnia oczekiwania widza, jak i sporo też było koszmarów zasługujących na obóz zagłady.

Ares Prime

Film

45

Recenzja cyklu „Z Mgły Zrodzony”

Zachęcony „Drogą Królów”, sięgnąłem niedawno po starszą (pierwszy tom ukazał się dziesięć lat temu) serię Brandona Sandersona. I znów dałem się całkowicie pochłonąć lekturze.

aTOM

Recenzja książki

47

Lone Survivor – recenzja gry

Wśród silących się na artyzm gier niezależnych, które łączy stylizowana na ośmiobitowe konsole grafika i mniej lub bardziej rozbudowany system karmy (tak, piję do przereklamowanego „Undertale”), łatwo jest przegapić prawdziwe perełki. Jedną z nich jest „Lone Survivor” – gra wydana w 2012 roku przez jednoosobowe studio Superflat.

Falconek

Recenzja gry

49

Film „Deadpool” – recenzja

Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, iż będą lekkie spoilery, ale nic, co mogłoby zepsuć wam kompletnie film. Natomiast jeżeli jesteście na te rzeczy kompletnie uczuleni, zobaczcie film, a dopiero wtedy przeczytajcie tę recenzję. Na kinowego „Deadpoola” czekałem długo, albowiem już w 2004 zaczęły się prace nad filmem, a w 2014 roku wyciekł test footage. Jako człowiek, który uwielbia zarówno samą postać, jak i komiksy, nie mogłem się doczekać premiery. I, będąc szczerym, w filmie się zakochałem. Ale teraz emocje opadły, film zobaczyłem na spokojnie jeszcze raz i myślę, że w końcu pora na wyrażenie własnej opinii.

M.C.

Film

50

Film „Ant-Man” – recenzja

Recenzja ta zawiera niewielkie spoilery. I tak oto kolejny raz wujek Marvel wypuścił nowy film w świat. A jak wypadł? No cóż, przekonajmy się.

M.C.

Film

52

Girls und Panzer. Zbiór miniartykułów

O co chodzi – zapyta się pewnie niejeden czytelnik, który zobaczy ten enigmatyczny podtytuł. Cóż, autorzy, którzy brali udział w pracy nad tym tekstem, mieli tak różne podejścia, że nie dało rady zamknąć tego w klasyczne ramy „oceny odcinków”. A ponieważ teksty były zbyt małe, by dla każdego przygotowywać pełnoprawny artykuł w składzie, zostały one zebrane pod jednym tytułem, mimo iż każdy dotyczy czego innego. Nie zmienia to jednak faktu, że zapraszamy i zachęcamy do czytania, czy to całości, czy tylko aspektów, które was zainteresują.

Dolar84 Cahan Gandzia Falconek

Recenzja MLP

55

Sunriser

Kingofhills

Fanfik

62

MLP: FiM - Without Magic

Bad Faerie Souls Tornado

Komiks

68