Equestria Times 11/2021 (49)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
8.11.2021
Liczba stron
89
Łączna liczba wyrazów
31 443
Autorzy okładki
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Witajcie, moje małe rosiczki!

Wstępniak numeru 11/2021 (49)

Cahan

Wstępniak

2

ET News

Wydarzenia od paźdzernika do listopada 2021

redakcja Equestria Times

Aktualności

4

Filmowy ekwiwalent pustyni

Recenzja filmu „Diuna”

Już od czasu swojej premiery w 1965 roku "Diuna" uchodziła za dzieło niemożliwe to sfilmowania. Próbował tego (bez skutku) Alejandro Jodorowsky w latach siedemdziesiątych. Swoją wizję przedstawił też dekadę później David Lynch - wizję którą albo się kocha, albo nienawidzi. A ponad pół wieku od literackiej premiery próbę podejmuje Kanadyjczyk Denis Villeneuve. Przekonajmy się, jak mu poszło.

Hefajstos

Film

9

Okiem laika. Konflikt generacji i roboapokalipsa

Recenzja filmu „Mitchellowie kontra maszyny”

Czy da się sensownie i ze smakiem pokazać poważny, dwuosiowy konflikt w konwencji komedii, tak by widzowie dobrze się bawili, a jednocześnie by był lekkostrawny zarówno dla młodszego, jak i starszego odbiorcy? Animacja „Mitchellowie kontra maszyny” udowadnia, iż jest to jak najbardziej wykonalne.

Dolar84

Film

12

Wolfwalkers. Uczta dla duszy i oczu

Recenzja filmu „Sekrety wilczej gromady” / „Wolfwalkers”

Jeśli jesteście już starymi babami lub chłopami, znacie języki obce i lubicie bajki dla dzieci, to znalazłam idealny film dla Was. Mimo że jest to produkcja dla dzieci, to nie drwi z waszej inteligencji, nie zasypuje głupawym humorem, irytującymi postaciami i naiwną fabułą. Ba! To ręcznie rysowana, pięknie stylizowana baśniowa przygoda, która zachwyca pod wieloma względami. A co jest z nią nie tak? W sumie niewiele, ale tego też dowiecie się z tej recenzji!

Cahan

Film

14

Licencja na zabijanie wciąż aktualna. No Time to Die

Recenzja filmu „Nie czas umierać”

Piętnaście lat obecnej inkarnacji jednego z najsłynniejszych szpiegów w historii popkultury, i niemal sześćdziesiąt na kinowych ekranach. Komandor, agent, bohater, bawidamek - po prostu Bond. James Bond.

Hefajstos

Film

18

Okiem laika. Raz, dwa, trzy! Giniesz ty!

Recenzja serialu „Squid Game”

Od chwili zostania subskrybentem Netflixa zacząłem zwracać uwagę na wcześniej mi nieznaną koreańską scenę serialową. Kilka numerów wcześniej wspominałem o „Kingdom”, teraz przyszła pora na coś osadzonego we współczesnych realiach. Ostatnio ujrzałem coś o intrygującej nazwie „Squid Game” i postanowiłem rzucić okiem. To była bardzo dobra decyzja.

Dolar84

Film

22

Czerwone koszule. Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek (i wrócić w jednym kawałku)

Recenzja książki „Czerwone koszule”

Zasługą klasycznych dzieł science fiction, spośród których można wymienić choćby takiego Star Treka, jest wykreowanie wielu klasycznych tropów, mniej lub bardziej zasługujących na wyśmianie. Powstało wiele parodii, lepszych lub gorszych, mało która jednak sięgnęła po najwyższe laury – jak chociażby omawiana tu książka Johna Scalziego (autora m. in. „Wojny starego człowieka”), która zdobyła nagrody Hugo i Locusa, a zatem te najwyżej cenione wśród fanów fantastyki. Czy zasłużenie?

Cold

Recenzja książki

24

Usagi Yojimbo. Zając o lwim sercu

Recenzja mangi „Usagi Yojimbo”

Samotny wojownik wędruje przez kraj, pomagając innym i doskonaląc się – zarówno w sztuce miecza, jak i duchowo. W czasie swojego życia wiele stracił, ale wiernie trzyma się kodeksu oraz moralności, które kierują każdym jego krokiem. U pasa nosi dwa miecze, które stanowią odbicie jego duszy. Jest królikiem. Chwileczkę, co?

Ghatorr

Recenzja książki

25

Ender Lilies. Czy to soulslike?

Recenzja gry „Ender Lilies”

Dzieło Adglobe i Live Wire ukazało się w czerwcu tego roku i od razu stało się o nim stosunkowo głośno wśród graczy lubujących się w grach takich jak “Dark Souls” i “Hollow Knight”. Został bardzo ciepło przyjęty przez ludzi, ale też zdecydowanie za często porównywano go do “Rycerzyka”. Czego można się naprawdę spodziewać po tej uroczej metroidvanii z animu dziewczynką w roli głównej? Tego dowiecie się z tej recenzji od Waszej ulubionej korespondentki wojennej.

Cahan

Recenzja gry

28

Death's Gambit: Afterlife. Szlifowanie diamentu

Recenzja gry „Death's Gambit: Afterlife”

Witam ponownie! Tym razem pragnę przedstawić Wam interesujący tytuł, który niedawno powrócił z growych zaświatów, by niczym feniks z popiołów odrodzić się na nowo i raz jeszcze spróbować odbić się echem w branży. Zainteresowani? A zatem ruszajcie razem ze mną, by bez żalu podpisać kontrakt z samą Śmiercią i przekonać się jakiż to gambit szykuje względem nas!

Malvagio

Recenzja gry

32

Slime Rancher. Jak zostać kosmicznym farmerem

Recenzja gry „Slime Rancher”

Przybywam z odległej planety “Far, Far Range”, gdzie przez ostatni czas siedziałam i hodowałam uśmiechnięte glutkowate stworzenia. Okazuje się, że jest to niezwykle wciągające zajęcie. “Slime Rancher” to urocza i niesamowicie wciągająca gra, w której gracz wciela się w rolę Beatrix LeBeau, młodej farmerki, która zaczyna swoją pracę na odległej planecie.

Gray Picture

Recenzja gry

36

The Fermi Paradox. Ludobójstwem w globalne ocieplenie

Recenzja gry „The Fermi Paradox”

Wszechświat jest sporym miejscem, a jakby jeszcze tego było mało, istnieje dość długo – na tyle długo, by po takiej sporej eksplozji na sam start (zgodnie z zasadą Hitchcocka, że powinno się zacząć od trzęsienia ziemi, a następnie napięcie ma jeszcze rosnąć) zdążyły powstać planety, gwiazdy, dinozaury, małe kotki i tak dalej. (Nie)stety, na chwilę obecną nie udało się nam wypatrzeć żadnych śladów żadnych inteligentnych współlokatorów. Alfa Centauryczyjczycy nie wpadają do Nowego Jorku jak skansenu, próżno szukać Betelgezianek na Tinderze, a Syriuszowcy nawet nie pomachali do nas macką. Aż głupio tak siedzieć na jednej planecie i się zastanawiać, czemu wokół nas jest tak pusto.

Ghatorr

Recenzja gry

38

Trzy wcielenia Stalkera. Od pikniku do podróży

Wprowadzenie do tematu Stalkera - książki „Piknik na skraju drogi”, filmu „Stalker” i serii gier „S.T.A.L.K.E.R.”

Już pół wieku historie stalkerów, najemników-poszukiwaczy inspirują i wciągają fanów fantastyki naukowej na całym świecie. Głównym medium wejścia w tematykę jest trylogia gier stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World. Ale zanim dostaliśmy kontrolę nad stalkerem, mogliśmy obserwować podróż przez Zonę na kinowym ekranie, a przed tym - czytać o świecie na stronach powieści rosyjskich braci. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym przedstawicielom z tej tematyki.

Hefajstos

Dodatek

42

S.T.A.L.K.E.R. to nie postapo! Krótka dyskusja nerdów

Omówienie uniwersum Stalkera w kontekście gatunku post-apo

Zona się rozrasta. Amunicji i broni brakuje. Aby przeżyć trzeba jeść mięso mutantów – o ile nie uda nam się czegoś sprowadzić z zewnątrz. Anomalie są wszędzie. Każdy dzień jest wypełniony zagrożeniem, które skacze jak licznik Geigera. A jednak „S.T.A.L.K.E.R.” nie był, nie jest i nie będzie post-apo. Dlaczego? Wytłumaczmy to sobie!

M.C. Hefajstos

Recenzja gry

44

Gitara przy ognisku. Co tak naprawdę przyciąga ludzi do świata Stalkera

Omówienie fandomu serii gier „S.T.A.L.K.E.R.”

Zastanawiała mnie od pewnego czasu jedna rzecz. Co tak naprawdę przyciąga ludzi z taką pasją do świata “Stalkera”?

M.C.

O fandomie

46

S.T.A.L.K.E.R. – deep dive

Recenzja serii gier w uniwersum Stalkera

Hoo boy. Hoo boy, hoo boy, hoo boy. Czuję się, jakby pijawka mi siedziała na plecach, a z drugiej strony Snork leciał mi bezpośrednio na twarz. Licznik Geigera wyje, gdzieś w pobliżu anomalia zaczyna mnie przyciągać, w tle słychać szczekanie nibypsów, no po prostu sytuacja idealna. A jeszcze do tego kończy mi się amunicja. Czego by chcieć więcej?

M.C.

Recenzja gry

48

Metro – deep dive

Wprowadzenie do uniwersum Metro

“Metro”. Seria gier, książek, a nawet film, który na razie ma wyjść w 2024. Dzieło, które zyskało fanów na całym świecie. Przytłaczające, klasyczne postapo. Porozmawiajmy sobie o nim. Od razu chciałbym też zwrócić uwagę, że jeżeli nie graliście lub też nie czytaliście książek, ten artykuł będzie zawierać pełno spoilerów. Zostaliście ostrzeżeni.

M.C.

Recenzja gry

56

Ku(ź/ch)nia Hefcia. Aksamitna zupa krem ogrzewająca jak kołderka

Przepis na zupę krem z dyni

Październik i listopad nie rozpieszczają pogodą, nawet w wyjątkowo słoneczne dni atakują zimnym i porywistym wiatrem. Remedium? Gorąca zupa!

Hefajstos

Kulinaria

66

Ku(ź/ch)nia Hefcia. Ciasto dyniowe, bo od przybytku słodkiego dynia nie boli

Przepis na ciasto dyniowe

Herbatki, kawki i kakałka skutecznie przegnają wichurę. Smutno jednak pić bez czegoś smacznego, zatem upieczmy ciasto!

Hefajstos

Kulinaria

67

Z pamiętnika Mistrza Gry #2 – Czyli dlaczego wyobraźnia to nie wszystko

Przemyślenia Hefajstosa związane z doświadczeniem przydatnym przy pełnieniu roli mistrza gry DnD

Czynnik ludzki to uroczo makabryczna rzecz. A może makabrycznie urocza? Jakoś tak, na pewno. No bo jak opisać inaczej fakt, że nawet najlepiej zaplanowane sesje i scenariusze nie są w stanie przewidzieć (nie raz abstrakcyjnych) zachowań graczy.

Hefajstos

Psychologia

68

Książkoholicy są najgorsi

Irracjonalizm ludzi uznających e-booki za gorszą formę literatury

Gray Picture

O fandomie

69

Żyjemy w postapo

Apokalipsa w historii świata

Black Scroll

Dodatek

70

Czemu ta Zootopia dla dorosłych nie ma sensu

Recenzja anime „Beastars”

Jakoś tak wyszło, że się nudziłam i obejrzałam to dziwne anime ze zwierzętami na Netflixie. Okazało się, że Zodiak również je widział i że podobnie jak ja, ma do niego sporo zastrzeżeń. Jeśli boicie się spoilerów, to przejdźcie do kolejnego artykułu, bo znajdziecie tu szczegółowe rozkminy z obu sezonów anime oraz z całej mangi.

Cahan Zodiak

Film

71

Daenerys did nothing wrong, czyli krótka rozmowa o odbiorze postaci

Rozpatrywanie działań postaci fikcyjnej w ramach moralności współczesnego świata realnego

Choć artykuł ten będzie skupiał się na “Pieśni Lodu i Ognia”, a w szczególności na tym, jak czytelnicy/widzowie odbierają postać Daenerys Targaryen, to tak naprawdę nie jest ograniczony wyłącznie do tego dzieła popkultury, ponieważ niekonsekwentne przekładanie naszej współczesnej moralności i sposobu myślenia na bohaterów z zupełnie innych światów, to coraz powszechniejszy problem, szczególnie w kinie prosto ze Stanów Zjednoczonych.

Cahan

Psychologia

74

Dominika Tarczoń, czli wywiad z nerd-kobietą

Wywiad z pisarką

Z jednej strony opisy zrujnowanej Warszawy. Z drugiej - poradnik dla pisarzy. Z trzeciej - aktywna strona na facebooku. Z czwartej - antologia czy dwie. O kim mowa? O Dominice Tarczoń, aka Nerd-Kobiecie, która wyraziła zgodę na udzielenie wywiadu dla Equestria Times!

Ghatorr

Wywiad z twórcą

79

Rozmowa z Twilighlot aka Arcy, czyli słówk kilka o modelowaniu 3D i innych przyjemnościach

Wywiad z grafikiem 3D

Dawno tego nie robiłam i zdążyłam zapomnieć, jak przyjemnie rozmawia się z innym artystą, pełnym zamiłowania do tego, co robi. Tym razem przyszło mi pogawędzić z Twilighlot aka Arcy, uroczą osóbką, parającą się trudną sztuką animacji 3D. Jest jak jednoosobowa orkiestra, jeśli chodzi o swój fach. Mam nadzieję, że ta wymiana zdań choć w małym procencie pokaże ogrom pasji, mieszczącej się w tej miłośniczce sztuki.

Lailyren

Wywiad z twórcą

83

S.T.A.L.K.ET.R

Komiks relacjonujący pokłosie wycieczki do Czarnobyla

Souls Tornado

Komiks

89