Equinox Times 04/2022 (54)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
11.04.2022
Liczba stron
61
Łączna liczba wyrazów
18 635
Autorzy okładki
Doringota
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Dzień dobry, Drodzy Czytelnicy!

Wstępniak numeru 04/2022 (54)

Ghatorr

Wstępniak

3

ET News

Wydarzenia od marca do kwietnia 2022

redakcja Equinox Times

Aktualności

4

The Batman. To elementarne, drogi Gordonie!

Recenzja filmu „The Batman”

Człowiek-Nietoperz od kilku lat miał nad wyraz ciężkie czasy jako postać filmowa. Trylogia Nolana wypromowała go znowu na wyżyny jako postać, natomiast ostatnie filmy DC, mimo iż w wykonaniu Afflecka były przyjemne, nie dawały mu miejsca na zagranie solo. Czy najnowszy Człowiek-Gacek, grany przez Pattinsona, daje sobie radę? Przekonajmy się.

M.C. Hefajstos

Film

8

Halo 2: Anniversary. Dwa razy więcej testosteronu

Recenzja gry „Halo 2: Anniversary”

Porządny sequel to nie taka prosta sprawa, chociaż większość serii growych, które przychodzą mi na myśl, wyszła lepiej niż pierwowzór. Nie inaczej było z „Halo 2” w wersji anniversary, które miałem okazję jakiś czas temu ogrywać. Łączy ono zalety „Halo Combat Evolved” z mniejszą liczbą wad pierwszej części, jak przystało na dobrą kontynuację. Zatem łapmy za broń plazmową i skoczmy do instalacji numer 5, kolejnego halo, żeby zobaczyć, jak potoczyły się dalsze losy Master Chiefa.

Black Scroll

Recenzja gry

12

Lost Ark. Poszukiwacz Zaginionej Arki

Recenzja gry „Lost Ark”

Gry MMO są dość specyficznym gatunkiem gier wideo. Z jednej strony jest to jedna z mniejszych niszy w tej branży, z drugiej nakład pracy i budżetu, jakiego potrzeba, by wypuścić porządny produkt, jest kolosalny w porównaniu z innymi gałęziami tego przemysłu. Takie nietypowe połączenie sprawia, że wiele z nich jest bardzo do siebie podobnych, prawdopodobnie nawet bardziej niż w przypadku innych gatunków – namierzanie Tabem, ruch WSAD, kamera TPP zza pleców postaci, a przede wszystkim: powtarzalny endgame, do którego prowadzi żmudny, nierzadko grinderski system awansowania postaci. Jednak raz na jakiś czas zdarza się coś takiego jak „Lost Ark”.

Black Scroll

Recenzja gry

15

Kuźnia Retro: Touché. Przygotuj Piątego Muszkietera. Pamiętaj o płaszczu i szpadzie!

Recenzja gry „Touché”

Kwiecień 1998 roku. Mały Hefcio, jeszcze z jednocyfrową ilością wiosen na karku dostaje swoją pierwszą grę komputerową na urodziny. Niemal ćwierć wieku później, dorosły już Hefajstos odpala ją ponownie, by poczuć czar nostalgii (i ukończyć kolejny tytuł z kupki wstydu).

Hefajstos

Recenzja gry

18

Pokémon Legends: Arceus. Głęboki oddech dziczy

Recenzja gry „Pokémon Legends: Arceus”

Budzisz się otoczony pustką i ciemnością. Nie wiesz, gdzie jesteś i masz jedynie mgliste pojęcie KIM jesteś. Czy umarłeś? A może właśnie rodzisz się do nowego życia? Wtem ciemność ustępuje światłu, a do twych uszu dobiega dostojny, pełen potęgi głos: przemawia do ciebie sam Arceus, Stwórca. Może rzeczywiście nie żyjesz? Pomaga Ci on ustalić twoją tożsamość, po czym powierza ci misję niezwykłej wagi w regionie Hisui. A gdy budzisz się w tym nowym, nieznanym, lecz znajomym świecie, w twych myślach wciąż jeszcze kołaczą ostatnie słowa bóstwa. „Odszukaj wszystkie Pokemony, a spotkasz mnie ponownie”.

Malvagio

Recenzja gry

21

The Tower of the Fallen Star. Conanlestia atakuje

Recenzja fanfika „The Tower of the Fallen Star”

Dzieła Roberta Howarda, opowiadające o przygodach Conana, po jego śmierci zostały klasyką gatunku. Postać potężnego Cimmeryjczyka przeżywającego niesamowite przygody w starożytnym, magicznym świecie stały się znane na całym świecie, a sława spowodowała pojawienie się naśladowców - inne dzieła w tym samym uniwersum, komiksy, gry… A nawet opowiadania fanowskie, z których niektóre są bardzo specyficzne. W końcu kto by się spodziewał połączenia Conana z “My Little Pony”?

Ghatorr

Recenzja fanfika

25

Odcinkowe błędne koło, czyli dlaczego warto dawkować seriale

Rozmyślania na temat sensowności oglądania seriali po jednym odcinku

Dzieła Roberta Howarda, opowiadające o przygodach Conana, po jego śmierci zostały klasyką gatunku. Postać potężnego Cimmeryjczyka przeżywającego niesamowite przygody w starożytnym, magicznym świecie stały się znane na całym świecie, a sława spowodowała pojawienie się naśladowców - inne dzieła w tym samym uniwersum, komiksy, gry… A nawet opowiadania fanowskie, z których niektóre są bardzo specyficzne. W końcu kto by się spodziewał połączenia Conana z “My Little Pony”?

Hefajstos

Poradnik

27

Krakowskie potwory. Lochy i smogi

Recenzja serialu „Krakowskie potwory”

Brakuje w rodzimym kinie twórczości opartej głównie na mitologii słowiańskiej (i Słowianach ogólnie). Była “Stara Baśń” Jerzego Hoffmana, jest “Wiedźmin” (nasz swojski i ten hollywoodzki), a teraz na scenę wkraczają “Krakowskie Potwory”.

Hefajstos

Film

30

Pojedynek wiedźminów

Recenzja dodatków do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”

Chyba już każdy na świecie słyszał o grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, która szybko została legendą w rodzimej krainie Polsce. Premiera samej gry wyniosła CD Project Red do światowej czołówki twórców gier, a na dodatki fabularne czekano już na całym świecie. Czy jednak dodatki do „Wiedźmina 3” są godne uwagi? A jeśli tak, to który jest lepszy?

Niezłomna Mimika Zdolny Samael

Recenzja gry

34

Black Book. Żywot słowiańskiej wiedźmy

Recenzja gry karcianej „Black Book”

Czasem chciałoby się odpocząć od ciągłego ratowania planety lub galaktyki, kazać Międzygalaktycznym Najeźdźcom spadać na drzewo, a inwazję demonów poprosić, by wpadła dopiero w przyszły piątek. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na coś bardziej osobistego - na przykład na załatwienie dobrych zbiorów czy pomoc przy weselu.

Ghatorr

Recenzja gry

38

Eventide: Slavic Fable. Recenzja

Recenzja gier z serii „Eventide”

Jest pewne warszawskie studio, które specjalizuje się w grach typu HOPA, czyli Hidden Object Puzzle Adventure. Jeśli nie wiecie, co oznacza ta nazwa, to już wyjaśniam – jest to gra przygodowa, której mechanika opiera się na odnajdywaniu po planszach ukrytych przedmiotów. Ot, coś w rodzaju graficznej wykreślanki.

Solaris

Recenzja gry

40

Bestiariusz słowiański

Recenzja książki „Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga”

W dawnych czasach, gdy nawet najbardziej wykształcone osoby na całej Ziemi miały kiepskie pojęcie o świecie, a brak skomplikowanych narzędzi naukowych i zaplecza teoretycznego miał jeszcze przez kilka dobrych stuleci utrudniać im poznanie zasad natury, ludzie i tak wiedzieli, kto stoi za wieloma dziwnymi zjawiskami. Okrutną melancholię wzbudzał pocałunek tęsknicy, za uszkodzenie sprzętu domowego odpowiadały złośliwe chichituny, nawet burzowe chmury tak naprawdę targały potężne duchy - w okolicy zawsze coś się działo.

Aktualności

1

Demony Welesa. O bóstwach i demonach przyzwanych w szamańskich pląsach

Recenzja cyklu książek „Demony Walesa”

Ostatnimi czasy przeżywamy pewnego rodzaju renesans słowiańszczyzny w popkulturze, rozniecony przez sukces serii gier o Wiedźminie. Nie jest on jakoś szczególnie rozbuchany, nie ma mowy o podobnej manii jak ta, która miała miejsce z zombie po premierze “Żywych trupów” albo rozpowszechnieniu motywu grupowych walk na śmierć i życie z “Battle Royale”, ale od czasu do czasu na stronach o grach i książkach przemykają kolejne tytuły ze Swarogami, rusałkami czy żercami. Jedną z serii o tej tematyce, która nam wpadła w ręce ostatnimi czasy są “Demony Welesa”.

Ghatorr Magda B

Recenzja książki

45

Wywiad z Kamilą Szczubełek

Wywiad z pisarką

Mimo wiszących nad społeczeństwem od bardzo długiego czasu słów „no, Sapkowski to to nie jest” w ostatnich latach dorobiliśmy się wielu obiecujących pisarzy. Jedną z dobrze zapowiadających się debiutantek jest Kamila Szczubełek, autorka recenzowanej w tym numerze serii „Demony Welesa”, którą mamy przyjemność gościć na łamach ET.

Ghatorr

Wywiad z twórcą

50

Pierogi galicyjskie, które aż żal dźgać widelcem

Przepis na pierogi ruskie

Przygoda przygodą, ale na pierogi zawsze jest czas i pora - przepis na pierogi ruskie to jest to, o co nikt nie prosił, ale czego każdy potrzebował. No przyznajcie, po takiej przygodzie w numerze, to najwyższa pora wybrać się w kulinarną podróż celem podbicia własnych kubków smakowych. Do kuchni, marsz!

Magda B

Poradnik

56

W rytm słowiańskiej duszy, czyli krótki przegląd muzyczno-folkowy

Omówienie wybranych zespołów folkowych czerpiących z motywów słowiańskich

Od czasu premiery pierwszego growego „Wiedźmina“ (a szczególny boom od najpopularniejszego, trzeciego) mamy więcej okazji do obcowania ze słowiańskimi motywami. A jak inaczej nastroić się do odpowiednich wibracji aniżeli przez muzykę? Oto nasz mały zbiór słowiańskich zespołów folkowych.

Solaris Hefajstos

Muzyka

58