Equinox Times 05/2022 (55)

Brak okładki
Czytaj PDF
Data publikacji
9.05.2022
Liczba stron
51
Łączna liczba wyrazów
16 140
Autorzy okładki
Stan archiwizacji
Zatwierdzony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Strona

Dzień dobry, drodzy Czytelnicy!

Wstępniak numeru 05/2022 (55)

Solaris

Wstępniak

3

ET News

Wydarzenia od maja do czerwca 2022

redakcja Equinox Times

Aktualności

4

Wszystko wszędzie naraz. W multiwersum obłędnej zabawy

Recenzja filmu „Wszystko wszędzie naraz”

W ostatnich latach temat multiwersum zyskuje ponownie na popularności, głównie za sprawą Marvela. Wydawać by się mogło, że motyw ten niczym nas już nie zaskoczy, że to wszystko już widzieliśmy. I wtedy przyszło A24 i powiedziało „Patrzcie!”.

Hefajstos

Film

8

Fantastyczne zwierzęta i jak je schrzanić

Recenzja filmów z serii „Fantastyczne zwierzęta”

W latach dziewięćdziesiątych oraz w pierwszej dekadzie nowego wieku seria „Harry Potter” niepodzielnie panowała na rynku literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nic więc dziwnego, że szybko podjęto się ekranizacji kolejnych książek cyklu. A dziś, w 2022 roku, magia w kinie wciąż musi trwać.

Hefajstos

Film

10

Belle. Piękna i Bestia w krainie cyfrowych możliwości

Recenzja filmu anime „Belle”

Premiera kinowa filmu anime to w naszym kraju niemal święto. Czasem dostajemy seans animacji studia Ghibli (głównie tych autorstwa Hayao Miyazakiego), mieliśmy też “Mirai” Mamoru Hosody. Teraz na ekranach kin można obejrzeć jego najnowsze dzieło - “Belle”. Z tej okazji mamy dla Was dwie nieco odmienne opinie na temat tejże animacji. Warto czy nie warto? Pochylmy się nad tym nieco.

Hefajstos Lailyren

Film

14

Pikuniku. Czerwona kulka kontra kapitalizm

Recenzja gry „Pikuniku”

Popkultura lubi uczyć, że każdy może zostać bohaterem. Chłopak, który spędził dzieciństwo w komórce pod schodami, staje do walki z mrocznym czarnoksiężnikiem; zwykła dziewczyna, która się zgłasza do nieludzkiej gry, by ocalić siostrę rzuca wyzwanie systemowi; przeciętny mól książkowy odnajduje starożytne proroctwo o rychłym powrocie mrocznych sił - i tak dalej, i tak dalej. Tym razem nadeszła kolej, by świat (albo przynajmniej jego kawałek) uratowała czerwona kulka z nogami.

Ghatorr

Recenzja gry

18

Powrót na Obra Dinn

Recenzja gry „Return of the Obra Dinn”

Plymouth, rok 1807. Po pięciu latach od zaginięcia, statek Obra Dinn dociera wreszcie do portu. Jako inspektor Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, musimy zbadać co stało się na tej nieszczęsnej łajbie, by móc wyliczyć odpowiednie ubezpieczenie. Naszymi narzędziami, które pomogą nam w odkrywaniu tajemnic są: dziennik, w którym zapisujemy kolejne śmierci członków załogi oraz kieszonkowy zegarek, który pozwala nam przenieść się do ostatniego momentu życia osoby, której ciało znajdziemy. A każde kolejne ciało zaczyna odsłaniać coraz więcej i więcej na temat tego, co zdarzyło się na statku Obra Dinn i jakim cudem udało mu się wrócić.

Niezłomna Mimika Zdolny Samael

Recenzja gry

20

Mleko w kartonie mleka w kartonie mleka

Recenzja gry „Milk inside a bag of milk inside a bag of milk”

To będzie dziwna recenzja. Będzie czy jest? Ciężko powiedzieć, bo ja sam ją tworzę, więc będzie, ale kiedy Ty to czytasz, ona już jest, napisana, poprawiona i wydana. Pokręcone kontinuum artykułu, będącego jednocześnie w przyszłości i przeszłości.

Black Scroll

Recenzja gry

25

Kirby and the Forgotten Land. Postapo (z) pełną gębą

Recenzja gry „Kirby and the Forgotten Land”

Co bardziej znane serie od Big N – jak choćby „Mario”, „Zelda” czy „Metroid” – już dawno temu dokonały przeskoku do trzeciego wymiaru, z bardzo dobrym skutkiem. Jest sobie jednak pewien różowy eldricz horror, który na swoją kolej musiał czekać aż do teraz. Niby stare przysłowie mówi „lepiej późno niż wcale”, ale czy dodanie osi Z może jeszcze zrobić na nas jakieś większe wrażenie?

Cold

Recenzja gry

26

Kuźnia Retro: Urban Chaos. Chronić i służyć w stylu Dredda

Recenzja gry „Urban Chaos”

Przełom wieków niewątpliwie działał na zmysły gatunku ludzkiego. Pozornie zwyczajne wejście w kolejne tysiąclecie pociągnęło za sobą falę kreatywności w branży rozrywki – czy to w filmach, książkach czy też grach. Nie inaczej było w przypadku „Urban Chaos”, trzecioosobowej gry akcji od Eidos Interactive.

Hefajstos

Recenzja gry

30

Orwell: Keeping an Eye on You. Zostań małym Wielkim Bratem

Recenzja gry „Orwell: Keeping an Eye on You”

W wielu grach zwalczamy wielkie zło, które chce kontrolować ludzi - obalamy tyranów i ich sługi, niesiemy wolność uciemiężonym i dbamy by na świecie zapanowały pokój i ład. W “Orwell: Keeping an Eye on You” zajmujemy się co najwyżej tym ostatnim, a w kwestii reszty… To my jesteśmy sługą tyrana, to my kilkoma kliknięciami odbieramy wolność i niszczymy wszelkie iluzje prywatności. To my jesteśmy Wielkim Bratem.

Ghatorr

Recenzja gry

32

Makhno - Ukrainian Freedom Fighter

Recenzja komiksu „Makhno - Ukrainian Freedom Fighter”

Gdy I wojna światowa dobiegła już kresu, tereny na wschód od Niemiec znalazły się w przedziwnej sytuacji geopolitycznej. Zarówno Rosjanie, jak i Niemcy zostali pobici, pozostawiając po sobie próżnię władzy. W takich warunkach narodziło się wiele fascynujących ruchów i osobowości - w tym Nestor Machno i jego ukraińskie Wolne Terytorium.

Ghatorr

Recenzja książki

34

Nadchodząca rasa

Recenzja książki „Nadchodząca rasa”

Głębiny Ziemi kryją wiele tajemnic. Tu jakieś skamieliny, tam spore złoże cennych zasobów, podziemne jaskinie zamieszkane przez wysoce zaawansowaną cywilizację - chwileczkę, to ostatnie nie pasuje do reszty, chyba że dało się nura w literaturę XIX wieku.

Ghatorr

Recenzja książki

35

Nowe anime sezonu wiosna 2022

Przewodnik po premierach anime wiosną 2022

W magicznym świecie pasjonatów japońskich animacji 2D zapanował właśnie sezon wiosenny, a wraz z nim, poza narzekaniem na słońce odbijające się w ekranie komputera, pojawiło się kilka nowych, interesujących tytułów, które doczekały się ekranizacji. Zatem usiądźcie wygodnie i poróbcie sobie notatki wedle krótkiej polecajki redaktor naczelnej. Zdecydowanie jest co oglądać!

Lailyren

Film

36

Wywiad z Krzysztofem Piersą

Wywiad z pisarzem i terapeutą

Zwierzęta złożyły wielką ofiarę w imię podboju kosmosu. Poza Ziemię wysyłano muchy, rybki, małpy, świnki morskie, psy (Łajka na zawsze pozostanie w naszych sercach) - ale tylko jednej osobie, Krzysztofowi Piersie, przyszło na myśl, by do tej listy dopisać bobry. Na tym się nie skończyło - wysłał jeszcze magów do polskich szkół, rzucił wyzwanie problemowi uzależnień od gier, a teraz jeszcze zgodził się udzielić wywiadu dla naszego czasopisma.

Ghatorr

Wywiad z twórcą

38

Antagonizmy Malva: Profesor Ratigan, czyli o szczurze, który chciał zostać myszą

Analiza postaci profesora Ratigana z „Wielkiego mysiego detektywa”

Ciao tutti! Jak może pamiętacie, w numerze disnejowskim wymieniłem „Wielkiego Mysiego Detektywa” z 1986 roku jako mój ulubiony film animowany ze stajni Myszki Miki. Jako jedną z przyczyn tego stanu rzeczy podałem zaś postać złoczyńcy, nikczemnego Profesora Ratigana. Chyba nie sądziliście, że po takiej zapowiedzi zniknie na zawsze w mrokach niepamięci i nie pojawi się na łamach moich Antagonizmów, prawda? Zatem kapelusze na głowy i laski w dłoń, moi drodzy, wynajmujemy dorożkę i ruszamy do Mysiego Królestwa, by zapoznać się bliżej z Napoleonem zbrodni!

Malvagio

Film

43

Płać, by wygrać

Rozważania na temat gier pay to win

Gry darmowe to nie są rzeczy nowe, ani tym bardziej nowatorskie. Choć są to cechy kojarzone głównie z pozycjami mobilnymi, istnieją także na rynku gier wideo od wielu lat. Wystarczy chociażby spojrzeć na produkcję firmy Riot Games – "League of Legends" czy "Legends of Runeterra", Hearthstone albo połowa gier MMO, w tym takie giganty gatunku, jak "Guild Wars 2" czy "Runescape". Wszystkie wspomniane pozycje są całkowicie darmowe, jednak jak wiadomo, z czegoś żyć trzeba, a każda z tych pozycji opiera się na mikropłatnościach. I tu pojawia się nam przysłowiowy słoń w pokoju, czyli niesławne Pay-to-Win.

Black Scroll

Recenzja gry

48