SPIDIvonMARDER

Liczba artykułów
30
Łączna liczba wyrazów
46 877

Artykuły

Artykuł Autorzy Kategoria i tagi Wydanie

ASG historyczne. Na podstawie pomorskich doświadczeń

Szeroko pojęte ASG przybiera wiele różnorodnych form. Do najpopularniej-szych należą mil-sim’y, czy ASG survivale, jednak warto wspomnieć o pewnej niezbyt powszechnie organizowanej, to jednak spektakularnej grze, a mianowicie ASG historycznym, zwanym także „historykiem”.

SPIDIvonMARDER

Sport

Brohoof 4(12)/2013

Wszystkie błędy finału IV sezonu

Analiza błędów w dwuodcinkowcu „Twilght's Kingdom”

No dobra, może nie wszystkie, bo nie sposób ich wychwycić za pierwszym podejściem. Jednak postaram się wypisać wszystko, z czym kłóci się moje wewnętrzne poczucie logiki i ewentualnie dobrego smaku. Równocześnie zastrzegam sobie, że niektóre rzeczy mogą okazać się nieco mylne. To, co ja uważam za błąd, ktoś inny może uznać za świetne rozwiązanie. Cóż, być może wyniknie z tego miła polemika.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 11/2014 (1)

Lunarny kalendarz Słowian

Zachwytu nad księżniczką Luną, jej pracą i ogólną koncepcją postaci można dopatrywać się w całym szeregu cech, które reprezentuje. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście, że może to mieć dużo starsze podłoże, niż tylko serial? Może po prostu człowiek ma wpisane do swego bazowego światopoglądu, że księżyc i noc to coś cudownego i należy im się uwaga? Cóż, na to pytanie Wam dziś nie odpowiem, ale spróbuję pokazać pewne zagadnienie, które ma z tym wiele wspólnego.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 11/2014 (1)

Wywiad z Akili-Amethyst

Wywiad z graficzką projektującą witraże

Akili to jedna z najważniejszych artystek naszego fandomu. Jej słynny „Stained Glass Project”, zwany popularnie „witrażami”, wdarł się szturmem na salony wszystkich blogów i przeglądów. Chyba ciężko znaleźć kogoś, kto nie znałby tych charakterystycznych, okrągłych wzorów. Wielu z nas ma takie przypinki i bardzo je lubi. W pewnych kręgach to zapewne przypinkowe wydanie owych prac przyczyniło się do sukcesu artystki, w końcu pasują one idealnie.

SPIDIvonMARDER

Wywiad z twórcą

Equestria Times 11/2014 (1)

Pamiętnik Oficera Maremachtu 9

Cechy przywódcze organizatora ponymeeta

Fandom mój widzę ogromny! Niektórzy zastanawiają się, co stanowi o sukcesie niektórych fandomów w Polsce. Jak to jest, że Kraków robi kosmiczne meety na 100-200 osób i to ujęte w profesjonalne ramy? Na Śląsku nawet na minimeety przychodzi więcej ludzi, niż liczą niektóre fandomy we wcale nie najmniejszych miastach! Jak Tribrony daje radę montować zorganizowane ponymeety co dwa miesiące?

SPIDIvonMARDER

O fandomie

Equestria Times 11/2014 (1)

Wywiad z L-Trainem

Wywiad z fandomowym kompozytorem muzyki metalowej

L-Train to jeden z najbardziej znanych muzyków fandomowych. Specjalizuje się w ciężkiej nucie, metalu, rocku, choć lubi też tworzyć rzeczy inspirowane muzyką poważną. Skomponował największy muzyczny projekt naszego fandomu, czyli 25-minutową symfoniczną operę metalową „Moonrise”, opowiadającą o konflikcie Luny i Celestii sprzed tysiąca lat. W przedsięwzięcie zaangażowali się liczni artyści, w tym Secret Metal i GatoPaint. Inne znane utwory to „Endless Mist of Nightmares” o Nightmare Rarity, „A Symphonic Metal Tribute to Canterlot Wedding”, a także metalowy cover „Discorda”.

SPIDIvonMARDER

Wywiad z twórcą

Equestria Times 12/2014 (2)

Relacja z VII Wrocławskiego

Relacja z VII Wrocławskiego Ponymeetu

Nastał kolejny większy meet, na którym pojawiło się sporo członków naszej redakcji. Naturalnie skwapliwie to wykorzystaliśmy, by tak, jak po MLK, przedstawić Wam relację z tego wydarzenia.

SPIDIvonMARDER Dolar84 Cahan Madeleine Kingofhills Salmonella Irwin

Relacja z wydarzenia

Equestria Times 12/2014 (2)

Pamiętnik Oficera Maremachtu 10. Elementy hipokryzji?

Ideały reprezentowane przez Klejnoty Harmonii w świecie rzeczywistym

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 12/2014 (2)

Genetyka znaczków

Znaczenie powiązań rodzinnych dla znaczków

Kwestia odszukiwania powiązań rodzinnych i ich wpływu na aparycję kucyków jest dość niejednoznaczna. Ktoś może zanegować sam fakt dopatrywania się powiązań pomiędzy członkami kucykowych rodzin. Uzna, że jest to z góry skazane na porażkę, gdyż twórcy nie przejmowali się podkreślaniem podobieństwa.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 2/2015 (3)

Wywiad z Ruhisu

Wywiad z grafikiem i rysownikiem

Ruhisu jest jednym z paru polskich grafików rozpoznawalnych na Zachodzie i cieszącym się zamówieniami od takich osób, jak lektorzy oryginalnej wersji językowej. Został też zaproszony jako gość specjalny na najbliższego Everfree Northwest. Choć pochodzi z Pinkoszczy, to utożsamia się z Tribrony. Znany jest z kreski podobnej do serialowej, ale subtelnie zmodyfikowanej o własne wynalazki. Jednym z istotniejszych faktów jest jego pasja do motywów lotniczych, które często przemyca w swoich pracach. No i miłość do Applejack.

SPIDIvonMARDER

Wywiad z twórcą

Equestria Times 2/2015 (3)

Recenzja My Little Pony CCG

Recenzja gry karcianej

Ilość markowych gier planszowych i karcianych (jednym zdaniem, „gier bez prądu”) z logiem „My Little Pony: Friendship is Magic” jest na świecie znikoma. Jak podaje Board Game Geek, a więc największy serwis o takich rozrywkach, podobnych rzeczy jest mniej niż pięć i to wliczając jeszcze jeden klon klasycznego Monopoly.

SPIDIvonMARDER

Recenzja gry

Equestria Times 2/2015 (3)

Relacja z I Rocznicowego Twilightmeeta

Relacja z I Rocznicowego Twilightmeeta

W chłodny, styczniowy poranek rozpoczął się meet na nie tak odległej północy. Część członków redakcji, kontynuując tradycję, udała się i na niego. A to, co zobaczyli, spisali na wirtualnych kartach dla reszty, co przybyć nie mogła

SPIDIvonMARDER Irwin Macter4

Aktualności

Equestria Times 2/2015 (3)

Pamiętnik Oficera Maremachtu 11. Fandom Nostra?

Porównanie fandomu do mafii

Fandom jest jak mafia. Jak się raz w to wdepnie, to ciężko się go pozbyć z butów, a jeśli się zanurzymy choćby po pas, to jedna z nóg już na zawsze utknie w sprawie. Tak, to bardzo przypomina powiązania mafijne, których nie da się w żaden sposób wykreślić lub wygumkować z życiorysu. Problem w tym, że o ile zabawa w gangstera jest realnie niebezpieczna, krzywdząca, a także daje korzyści tylko specyficznej, wąskiej grupie cwaniaków, to oczywiście fandom nie pociąga za sobą takiego ryzyka.

SPIDIvonMARDER

O fandomie

Equestria Times 2/2015 (3)

Mity fandomu – część 3

Analiza przeświadczeń fandomu dotyczących kanonu: życie zebr, geneza Mane 6, istnienie państwa gryfów, położenie geopolityczne Equestrii, natura Trixie, dzieciństwo Luny, ojciec Rainbow Dash, rozwój pegazów

Witam już w trzeciej części fandomowych pogromców mitów. Przypominam, że analizuję tutaj różne krążące po fandomie poglądy i opinie na temat kanonu MLP, poddaję je analizie i staram się oddzielać prawdę od zwykłego widzimisię, czy też bezpodstawnych teorii spiskowych.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 3/2015 (4)

Relacja z koncertu Przewalskich w Gdańsku

Relacja z koncertu zespołu „Przewalski's Ponies” z lutego 2015

Zespół Przewalski’s Ponies już drugi raz gościł w Polsce. Tym razem, niestety, tylko Tribrony zdołało zorganizować show, które odbyło się w Gdańsku, w klubie „X Kwadrat” w Oliwie. Tam, gdzie rok temu. Rosjanie przyjechali w lekko zmienionym składzie. Ujrzeliśmy nową wokalistkę, Diamond Rarity, która imponowała swoim niemalże operowym głosem, kojarzącym się z Tarją Turunen. Jako temat imprezy wybrano drugą najlepszą piosenkę grupy, czyli „Hive”, traktującą o królowej podmieńców – Chrysalis. To ona gościła na plakacie w towarzystwie tribrońskiej maskotki, księżniczki Pomeranii. Afisz stworzył Ruhisu.

SPIDIvonMARDER

Relacja z wydarzenia

Equestria Times 3/2015 (4)

Pamiętnik Oficera Maremachtu 12. Kucykowy konwent – czy na pewno potrzebny?

Zasadność dużego konwentu w polskim fandomie

MLK, czyli My Little Konwent, zbiera różne opinie, ale przeważają ambiwalentne połączenia krytyki i pochwały. Z jednej strony ludzie cieszą się, że mogli spotkać wielu kumpli naraz, z drugiej narzekają na organizację, atrakcje i ich wykonanie.

SPIDIvonMARDER

Relacja z wydarzenia

Equestria Times 3/2015 (4)

Recenzja filmu „Miasto 44” Cold

Negatywna recenzja filmu „Miasto 44”

Nie ma wątpliwości, że ten film to skok na głęboką wodę. Reżyser postanowił zrobić coś, czego w polskiej kinematografii jeszcze nie było. Impresjonistyczny, artystyczny obraz połączony z hiperrealizmem batalistyki i obrażeń, do tego wysoki (jak na Polskę) budżet, uzyskany dzięki szeregowi patronatów i sponsorów. Prawdziwe czołgi, plenery, kilotony photoshopa, który miał wykreować zburzone w wyniku walk miasto. Kojarzy się to z innymi pozycjami, od rewelacyjnego „Żelaznego Krzyża” aż po tragicznie słaby „Fury”. „Miasto 44” plasuje się niestety pośrodku, czyli „chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle”.

SPIDIvonMARDER

Film

Equestria Times 3/2015 (4)

Pegazy wojownicy, jednorożce arystokracja. Z czego to wynika?

Wyjaśnienie zależności pomiędzy rasami kucyków w kontekście

Artykuł jest dedykowany Fairey Gannetowi, którego analizy pod kątem archeologicznym czy historii kultury zawsze mi imponowały. Do wniosków przedstawionych w tekście doszedłem sam już dawno temu, ale do ujęcia ich w poniższej formie zainspirowała mnie ostatnia prelekcja Ganneta z Krakowskiego Meeta 12.2!

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 4/2015 (5)

Relacja z Krakowskiego Ponymeeta

Relacja z Krakowskiego Ponymeeta 12.2

Tegoroczny Krakowski Ponymeet 12.2 okazał się sukcesem lokalnego fandomu. Został też odwiedzony przez kilka osób z redakcji. Niektóre zostały tam cały dzień, niektóre wpadły pod koniec, jeszcze inne wybyły w trakcie. Wszystkie jednak mogą bez problemu opisać wydarzenia ze zlotu i do tego właśnie zapraszamy w tym artykule!

SPIDIvonMARDER aTOM Cahan Kingofhills

Relacja z wydarzenia

Equestria Times 4/2015 (5)

Elementy lesbijstwa?

Przemycanie przez twórców homoseksualnych czynów pomiędzy postaciami serialu

Na pewno pamiętacie aferę sprzed 3 lat, kiedy to w odcinku Lesson Zero/Lekcja Zerowa mieliśmy trwającą ułamek sekundy scenę, w której Derpy całuje Panią Burmistrz. Ujęcie jest wyjątkowo krótkie, wręcz niezauważalne przy gorszej jakości nagraniach. Tam po prostu sprawia wrażenie wyciętej klatki.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 4/2015 (5)

Redakcyjna ocena odcinków

Recenzja odcinków „Castle Sweet Castle” / „Nie ma to jak w domu”, „Bloom & Gloom” / „Rozterki Apple Bloom”, „Tanks for the Memories” / „Tank chce spać” i „Appleoosa's Most Wanted” / „Ścigany”

Po niezależnym badaniu, dużo bardziej trafnym niż sondaże przedwyborcze, usta liliśmy, że recenzje odcinków cieszą się takim zainteresowaniem, że warto kontynuować serię. Oto więc oceny kolejnych odcinków, stworzone przez samozwańczych krytyków zachowujących pozory znajomości tematu.

SPIDIvonMARDER Ares Prime Dolar84 aTOM Cahan Irwin Macter4 OneTwo

Recenzja MLP

Equestria Times 5/2015 (6)

Hiperanaliza dla początkujących, czyli jak robić to mądrze

Poradnik pokazujący, jak nalezy podchodzić do głębokiej analizy serialu

Oglądając serial ,próbujemy go racjonalizować, doszukiwać się sensu w rzeczach pozornie niemających głębszego znaczenia, porównujemy go z naszym światem i ostatecznie wyciągamy całkiem daleko idące wnioski. Przeprowadzamy dziesiątki dyskusji o tym, czy alicorny są nieśmiertelne, czy Twilight ma pochodzenie arystokratyczne, a także ile wynosi jedno skrzydłobicie w znanych nam jednostkach fizycznych.

SPIDIvonMARDER

Poradnik

Equestria Times 5/2015 (6)

Fandom My Little Pony i jego wyjątkowość

Zapewne każdy brony na przestrzeni tych paru lat, w jakich jest w fandomie, nie raz sobie stawiał pytanie, czy kucykowyfandom jest w jakikolwiek sposób wyjątkowy pośród innych internetowych subkultur, a jeśli tak, to z czego to wynika.

SPIDIvonMARDER

O fandomie

Equestria Times 5/2015 (6)

Pamiętnik Oficera Maremachtu 14. Elementy Konwentu

Wyjaśnienie różnicy między konwentem a ponymeetem

Dwa numery temu, we wpisie numer 12, oficjalnie zanegowałem potrzebę istnienia kucykowego konwentu w Polsce. Spotkało się to ze słowami krytyki, gdyż teoretycznie sam teraz organizuję konwent – Vistuliana. Czy jestem zatem hipokrytą?

SPIDIvonMARDER

O fandomie

Equestria Times 5/2015 (6)

My Little Kanon. Czyli kilka refleksji na temat kanonu MLP

W trakcie swoich badań nad kanonem MLP (będę złośliwie używał tego określenia) wielokrotnie spotykałem się z opinią, że w przypadku kreskówki dla dzieci nie warto głębiej wnikać w świat przedstawiony. Wszak to pozycja niepoważna i bardzo niekonsekwentnie prowadzona, pełna sprzeczności i brutalnych uproszczeń, a wszelkie próby porównania tego z naszym światem są z góry skazane na porażkę.

SPIDIvonMARDER

Analiza MLP

Equestria Times 7-8/2015 (7)

Elements of Harmony & Journal of Two Sisters - recenzja i analiza

W 2013 roku na rynku amerykańskim pojawiła się bardzo interesująca pozycja: „The Elements of Harmony” (w Polsce przetłumaczona i opublikowana w roku 2015), a w 2014 „The Journal of Two Sisters”. Obie książki mają ze sobą bardzo dużo wspólnego, więc będę opisywał je miejscami razem. Chciałbym dokonać pewnej recenzji i analizy tych pozycji, gdyż fandom wielokrotnie odnosi się do nich jako źródła wiedzy o kanonie, a tutaj warto wygłosić kilka uwag, aby się na tym nie przejechać. Równocześnie to jedne z pierwszych ogólnoświatowych wydań, które są równie profesjonalnie zaprezentowane i po prostu zasługują na porządną recenzję.

SPIDIvonMARDER

Recenzja książki

Equestria Times 7-8/2015 (7)

Redakcyja ocena odcinków

Od ostatniego numeru minęło już sporo czasu. Serial jednak nie stał w miejscu i nasi niespecjaliści od tematu mieli co robić. Oto co udało im się wymyślić.

SPIDIvonMARDER Dolar84 Cahan Macter4 Zodiak Kamisha

Recenzja MLP

Equestria Times 7-8/2015 (7)

Relacja z Vistuliana

Warszawa długo nie widziała dużego zorganizowanego ponymeeta. To wszystko miało się odmienić 4 lipca. Czy się to udało, ocenili członkowie naszej redakcji, którzy tradycyjnie przygotowali grupową relację.

SPIDIvonMARDER Cahan Macter4 BronySWAG Geralt of Poland

Relacja z wydarzenia

Equestria Times 7-8/2015 (7)

Wskrzeszenie Sombry

SPIDIvonMARDER

Dodatek

Equestria Times 7-8/2015 (7)

Thief 4 - recenzja

Długo czekaliśmy na nowego Thiefa. Część pierwsza: „Thief: The Dark Project” (TDP) ujrzała światło dzienne w 1998 roku i od razu zdobyła wielu fanów dzięki absolutnie nowatorskiej technologii, rozgrywce oraz wspaniałej fabule, która kręciła się wokół zachwycającego bohatera. Garrett, średniowieczny złodziej żyjący w specyficznym, steampunkowym świecie, gdzie magia przeplata się z zaawansowaną technologią, a to wszystko dzieje się w gotyckich wnętrzach, stał się obiektem kultu. Jednak twórcy oprócz samej gry oferowali też bardzo dobry edytor map Dromed, który zapewnił produktowi nieśmiertelność. Ilość fanmisji można liczyć w tysiącach, a pomimo że od premiery minęło 17 lat, wciąż wychodzą nowe.

SPIDIvonMARDER

Recenzja gry

Equestria Times 7-8/2015 (7)